Bilgisayarda İşlemci (CPU) ve RAM (Bellek) Kullanımını Görme (Programsız)

Windows yüklü bilgisayarlarda performansın düşük olduğu yani bilgisayarın daha yavaş çalıştığı durumlarda işlemci kullanım oranını ve kullanılan RAM bellek miktarını anlık olarak görmek işinize yarayabilir. Bunun dışında farklı amaçlar için de CPU ve RAM kullanım istatistiklerine bakmak gerekebilir.

Windows 10.1, Windows 10, Windows 8.1, Windows 8, Windows 7, Windows Vista ve Windows XP dahil tüm Windows sürümlerinde bu değerlere hem üçüncü parti programların yardımıyla hem de programsız olarak iki farklı yoldan bakabilirsiniz.

Öncelikle programsız yöntemden söz edeceğim. Windows işletim sisteminin bileşenlerinden biri olan Windows Görev Yöneticisi’ni açarak hem RAM hem işlemci kullanımını görebilirsiniz.

Ben Windows 10 yüklü bilgisayarımda bakacağım fakat siz diğer sürümlerde aynı yolu deneyebilirsiniz.

Görev çubuğunun üzerine fareyle gelin ve sağ tıklayın. Açılan menüden Görev Yöneticisi’ni seçin. Aşağıdaki resimde gözüktüğü gibi bir pencere açılacak.

Açılan pencerenin en üstünde yer alan sekmelerden Performans sekmesine tıklayın.

Karşınıza gelen ekranın sol tarafında CPU, Bellek, Wi-Fi, Ethernet ve Disk sürücüleri gibi seçenekler yer alıyor. Bu bilgisayar bileşenlerinini hangisi hakkında detaylı bilgi görmek istiyorsanız, ona tıklayın.

Mesela yukarıdaki resimde ben Bellek seçeneğine tıklayarak, bilgisayarın anlık olarak Bellek kullanım oranlarını görüntüledim.

Bellek seçeneğinin hemen üzerindeki CPU seçeneğine tıklayarak işlemcinin kullanım oranlarını anlık olarak takip edebilirsiniz.

Eğer Görev Yöneticisi’nin bilgileri ihtiyaçlarınızı tam karşılamadıysa ve aynı işi yapan ücretsiz ve daha gelişmiş bir yazılım arıyorsanız, o zaman Resource Monitor sizin için idealdir.

Kaynak İzleyicisi (Resource Monitor)

Yukarıda gösterilen Görev Yöneticisi penceresinin sol alt köşesindeki Kaynak İzleyicisini Aç linkine tıklayarak Kaynak İzleyiciyi açabilirsiniz.

Bu araç daha çok Windows Görev Yöneticisi’nin daha gelişmiş özellikler sunan versiyonudur. Aslında zaten görev yöneticisiyle hemen hemen aynı işi yapıyor. Fakat bir miktar daha fazla grafiksel istatistik sunuyor.

Örneğin grafiklerden biri işlemci yükünü gösterirken, diğeri işlemci kullanımını gösteriyor ve geri kalanı işlemcinin her bir çekirdeği için işlemci kullanım oranını gösteriyor.

Yani eğer 4 çekirdekli bir işlemcide bu programı test ederseniz, toplamda size 4 ayrı grafik gösterir.

CPU performansının yanı sıra, Resource Monitor sayesinde bilgisayarda anlık olarak çalışmakta olan işlemleri ve servisleri de görüntüleyebilirsiniz.

Benzer Sayfalar:


Yorum yapın

TeknoBasit