Telif Hakkı Olmayan Fotoğraflar İndirmek İçin 5 Web Site

Google, Bing ve Yandex gibi arama motorları üzerinden birbirinden güzel resimlere ulaşabilirsiniz. Fakat bu resimlerin pek çoğu telif hakkı yasalarınca korunmaktadır. Yani bunları kullanabilmek için ya izin almalısınız, ya satın almalısınız ya da kaynak (referans) göstermelisiniz.

Oysaki tamamen telifsiz olan çok sayıda fotoğraf da internette mevcut. Önemli olan bu resimleri nerede arayacağınız.

Burada paylaştığım 5 internet sitesini dolaşarak telif hakkı olmayan tonlarca fotoğrafı bilgisayara kaydedebilir ve kendi şahsi yada ticari işlerinizde özgürce kullanabilirsiniz.

  1. Pixabay.com
  2. Wikimedia.org
  3. FreeDigitalPhotos.net
  4. Flickr.com (açılan sayfanın sol tarafındaki Any License linkine tıklayın ve açılan menüden ihtiyaca göre Commercial veya All Creative Common seçeneğini seçin)
  5. Daviant Art

Listenin bir numarasında paylaştığım Pixabay.com sitesini ziyaret ettiğinizde aşağıdaki gibi bir sayfa açılacak.

Burada sayfanın üst kısmındaki arama kutusundan istediğiniz resim, vektör ve videoyu arayabilirsiniz. Tek yapmanız gereken ulaşmak istediğiniz konudaki videoyu tanımlayan bir yada birkaç anahtar kelime girmek. Sitenin dili TÜRKÇE olduğu için kullanırken çok sıkıntı çekmezsiniz.

Örneğin ben simit yazarak arama yaptım ve aşağıdaki gibi çok sayıda kaliteli ve değişik simit görselleri karşıma çıktı.

Dilerseniz arama kutusunun sağındaki Tüm görüntüler seçeneğine tıklayarak açılan menüden gelişmiş arama yapabilirsiniz. Burada arayacağınız görselin türünü seçebilirsiniz. Örneğin video, fotoğraf, vektör yada illüstrasyon aratabilirsiniz. Ayrıca aradığınız görselin en ve boy olarak büyüklüğünü pixel (px) cinsinden belirtebilirsiniz. Yine aranan resin rengini veya saydamlığını seçebilirsiniz.

Bunların yanı sıra hangi kategoriye ait görsellerin çıkacağını seçmek için yine bu menüdeki Kategori butonuna tıklayınca açılan kategori listesinden birini seçebilirsiniz. Aşağıdaki resimde kategori listesi görülüyor.

Benzer Sayfalar:


Yorum yapın

TeknoBasit