USB Salt Okunur Nasıl Yapılır? (Read-Only)

Bilgisayarın USB portlarını salt okunur olarak ayarladığınız zaman, artık bilgisayara takılan herhangi bir USB flash bellek aynı bir CD gibi olacak. Yani USB belleğin içerisinde bulunan dosyaları değiştiremez ve USB belleğin içine yeni bir dosya atamazsınız. Ama dilerseniz USB bellekteki dosyayı bilgisayara taşıyabilirsiniz.

Peki USB portlar nasıl salt-okunur olur?

Ratool gibi ücretsiz bir program yardımıyla tek tıkla kolayca USB bellekleri read-only (salt okunur) hale getirebilirsiniz.

Dilerseniz bu programın açılışına şifre koymak suretiyle, USB portun salt-okunur özelliğini sadece siz değiştirebilirsiniz.

Bu program Portable (Kurulumsuz) olduğu için indirdikten sonra yalnızca çift tıklayarak doğrudan kullanmaya başlayabilirsiniz. Kurulumsuz olması ayrıca bilgisayara kalıcı zarar veremeyeceği anlamına da geldiği için, güvenlik açısından içiniz rahat edebilir.

Öncelikle bilgisayara takılı bir USB bellek varsa, çıkartın. Ayarlama yaptıktan sonra tekrar takabilirsiniz.

Programın ana penceresi açılınca alt alta üç seçenek göreceksiniz. Ortadaki seçenek olan Allow Read Only seçeneğini işaretleyip en alttaki Apply Changes butonuna tıklayarak tüm USB portları salt okunur yapabilirsiniz. Bu ayarı yaptıktan sonra artık Ratool programını çalıştırmanız gerekmiyor. Programı kapatabilirsiniz.

Salt-Okunur özelliği nasıl iptal edilir?

Her şeyi eski haline döndürmek için en üstteki seçenek olan Allow Read & Write (Default) seçeneğini işaretleyip Apply Changes butonuna tıklamak yeterli olacaktır.

Ratool programı ücretsizdir ve Windows 10 , Windows 8.1 , Windows 8 , Windows 7 , Windows Vista , Winsows xp işletim sistemleriyle uyumludur. Ayrıca hem 32-bit hem de 64-bit sistemleri destekler.

Ratool İndir

Not: Programın Türkçe dil seçeneği mevcuttur.

Benzer Sayfalar:


Yorum yapın

TeknoBasit