Windows 10 Sistem İmajı Alma ve Yedekleme (Programsız) Resimli Anlatım

Bilgisayarı kullandıkça çeşitli sorunlar baş gösterebilir. Mesela zamanla bir takım hatalar ortaya çıkabilir, uyarı mesajları başınızı ağrıtabilir, sistemin performansı düşerek daha yavaş çalışabilir veya sisteme virüs bulaşarak kişisel bilgileri tehlikeye atabilir.

Böyle durumlardan kurtulmak için en iyi çözümlerden biri de sisteminiz düzgün ve sağlıklı çalışırken, tam bir yedeğini almak ve ciddi bir sorun ortaya çıktığında bu yedeği geri yükleyerek sorunu kökünden çözmektir.

Windows 10’da sistemin tam bir yedeğini almak için öncelikle Başlat’ın yanındaki arama simgesine tıklayın ve açılan arama kutusuna yedekleme yazınca çıkan “Yedekleme ve Geri Yükleme (Windows 7)” seçeneğine tıklayın.

Açılan pencerenin sol tarafındaki “Sistem görüntüsü oluştur” linkine tıklayın.

Açılan pencerede yedek dosyasını kaydetmek istediğiniz yeri seçin. Sabit diske, CD/DVD/USB diske veya Ağdaki herhangi bir konuma sistem imajını kaydedebilirsiniz.

Ben örnek olması için Sabit diske seçeneğini seçtim ve İleri butonuna tıkladım. Karşıma aşağıdaki gibi bir ekran geldi.

Bu ekranda yedekleme işlemine eklemek istediğimiz başka bir sürücü olup olmadığını soruyor bize. Buradan da D sürücüsünü seçip İleri’ye tıkladım. Böylece aşağıdaki onay ekranı çıktı.

Burada yapılacak işlemin detayları gösteriliyor. Benim örneğimde D ve C sürücülerinin sistem imajını alacak ve tüm yedek dosyasını Yedekleme konumu ile gösterilen F sürücüsüne atacak. İşlemi onaylamak için Yedeklemeyi başlat yazan butona tıklayın.

Eğer olur da bilgisayarda ciddi ve çözüm bulamadığınız bir sorun baş gösterirse, kaydettiğiniz yedeği geri yükleyerek bilgisayarı kurtarmak ve düzeltmek için işlemin en başında açtığımız Yedekleme ve Geri Yükleme (Windows 7) penceresini açın.

Bu kez “Şu konumdan dosyaları geri yüklemek için başka bir yedekleme seçin” yazan linke tıklayın.

Karşınıza çıkan pencereden daha önce aldığınız yedek dosyasını bulup seçin ve İleri’ye tıklayarak işlemi tamamlayın.

Benzer Sayfalar:


Yorum yapın

TeknoBasit